تقلب در فلفل قرمز

قطعا پودر کردن فلفل قرمز یکی از دشوارترین تولیدات ما عطار هاست بگونه ای که خیلی از ما عطارها ترجیح میدیم این کار خطیر رو برون سپاری کنیم و یا فلفل سرخ رو بصورت کوبیده تهیه کنیم.

اما باید بدونیم که در تولید پودر فلفل سرخ هم مثل خیلی از اقلام دیگر پودری, احتمال تقلب زیاده و امروز قصد داریم درباره انواع روشهای تقلب در تولید پودر فلفل قرمز صحبت کنیم:

اختلاط با فلفل دلمه

از دیرباز یکی از مرسوم ترین تقلبات در تولید پودر فلفل قرمز مخلوط کردن پودر فلفل دلمه در پودر فلفل سرخ بوده اما این سبک از تقلب زمانی میسره که اون سال یا سال قبل محصول فلفل دلمه قیمت کمتری نسبت به فلفل سرخ داشته باشه تا این اختلاط به قول معروف «بصرفه».

فلفل دلمه طعم تند نداره لذا از تندی محصول نهایی به طرز قابل توجهی کم میکنه لذا فقط از طریق طعم و تندی میشه فهمید که آیا در تولید فلفل سرخ تقلبی صورت گرفته یا نه.

 

اختلاط با هسته فلفل دلمه و هسته فلفل سرخ

این یکی از عجیبترین روشهای تقلب در پودر فلفل قرمزه. حتما دیدین بعضیها فلفل قرمز و فلفل دلمه رو به صورت بدون هسته و فقط غلاف سرخ اون رو می سابن که محصول خیلی سرخ و قرمز و ب عبارتی لاکجری بشه.

بعد هسته ها بعنوان بذر در بازار بفروش میرسه اما اگر بهر دلیلی بذر ها بفروش نره بهترین راه پول کردن اون چیه؟ اختلاط در پارت بعدی فلفل قرمز که تمام اعضا اون با هم آسیاب میشن.

اینجاست که رنگ پودر به سمت روشن میره و به اصطلاح, پودر فلفل قرمزی تولید میشه که رخ خوبی نداره و مخصوص تولید ادویه ترکیبی هست.

مسلما مجددا از تندی بار کاسته خواهد شد.

آسیاب کردن تمام اعضاء فلفل قرمز

این روش در اصل تقلب بحساب نمیاد چون اختلاط صورت نگرفته. در مواقعی که فلفل بهمراه قسمت اتصالش به بوته که همون ته سبز رنگ هست آسیاب میشه رنگ پودر فلفل کمی به سمت قهوه ای میره چون سبز قاطی شده بهش.

چون حجم ته سبز فلفل خیلی کمه تندی تغییر نمیکنه اما رنگ میره به سمت نارنجی خفه یا به نوعی قهوه ای طور میشه

گفتم بالاتر که این محصول کاملا عرف هست و تقلبی تووش اتفاق نیوفتاده اما چون زمان برای جاسازی ته سبز بار صورت نگرفته و وزن ته فلفل هم میاد رووی محصول, لذا باید همبشه خوش قیمت تر و ارزان تر از پودر فلفل های لاکجری قیمت گذاری بشه

منتهی ی موقع هست که میان و سرهای فلفل دلمه اسلایس شده رو توو محصول می سابن که اینجا تقلب صورت میگیره

اما بریم سراغ خفن ترین تقلبهای تولید فلفل سرخ یعنی اختلاط چیز دیگری در داخل فلفل سرخ که اساسا نه فلفل هست نه فلفل دلمه

مخلوط کردن پودر ملاس گوجه فرنگی آبگیری شده

یک سری شرکتها هستن که کارشون تولید فراورده های مرتبط با گوجه فرنگی هست مثلا رب و سس و … هست و بعضا ته تولیدشون پودر قرمز رنگ و بی طعمی میمونه که نتیجه عصاره گیری گوجه هست. این پودر به دلیل قرمز بودن گزینه مناسبی برای بازار پسند کردن پودر فلفلی هست که با دم سابیده شده و رنگ محصول رو به سمت پودر لاکجری می بره اما از تندی محصول کم میکنه.

همین کار رو میشه با پوست انار و تفاله آبگیری شده هویج هم انجام داد به این صورت که با یک یا چند ابمیوه گیری قرارداد می بندی و تفاله هویج و پوست انار رو خریداری میکنی و میزنی توو فلفل قرمز 😐

به همین سادگی

 

اختلاط با روغن

از دیرباز فلفل قرمز رو با کمی روغن و یا یک دانه روغنی مثل کنجد می سابیدن چون گرد فلفل خیلی اذیت میکنه پس روغن مانع از پخش شدن ریز گردهای اون میشه

اما این میزان روغن هم حد و حدودی داره و نباید طوری باشه که طرف وقتی پودر فلفل به دستش میرسه احساس کنه که شما براش خمیر فلفل ! درست کردین

افزودن رنگ

خوب حالا من بیام پودر تفاله هویج و دانه سفید فلفل دلمه رو بزنم توو پودر فلفل قرمز و رنگش روشن بشه, چکار کنم قرمز بشه اگر به گوجه دسترسی ندارم؟

اینجاست که زشت ترین نوع تقلب صورت میگیره و اون اضافه کردن رنگ به محصوله.

از اونجا که متقلب ها هم درجه بندی دارند , متقلب مهربان میاد و از رنگ هایی مثل عصاره باقی مانده از صنایع تولید پودر لبو استفاده میکنه که خوب لااقل محصول کاملا طبیعی و سالمه

متقلب نامهربان از رنگ خوراکی استفاده میکنه و متقلب ظالم از رنگهای شیمیایی برای قرمز کردن پودر فلفل سرخ استفاده میکنه.

خوب اینم انواع روشهای تقلب در فلفل قرمز کوبیده که احتمال وقوعش هست.

راستی!

می‌دونید که چه چیز باعث تندی فلفل قرمز میشه؟

یا میدونید که فلفل قرمز ها از لحاظ تندی دارای یک درجه بندی جهانی هستن؟

شاید هم براتون جالب باشه بدونید فلفلی که در تهیه پول بیبر یا فلفل ترکی استفاده میشه, خودش برای خودش یک فلفل جداگانه ای هست که نژادش در ترکیه و سوریه خیلی کشت میشه

 

اگر دوست دارید درباره انواع فلفل قرمز, فرق بین پاپریکا و فلفل دلمه,  دلیل تندی, واحد اندازه گیری تندی فلفل, نحوه تولید پول بیبر و وزنها و بسته بندی های مناسب فلفل قرمز چیزهای بیشتری یاد بگیرید پیشنهاد میکنم فیلم آموزشی زیر رو تهیه کنید :

فرق بین فلفل سرخ, پاپریکا, فلفل دلمه و پول بیبر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *